Štampano i digitalno izdanje
AGROBIZNIS MAGAZIN / Mart 2017 / Godina VII / Broj 73
Poštovani čitaoci
Prolećna sezona radova je na pragu. Neki su već obezbedili sve što je potrebno, dok ima onih koji zbog nedostatka sredstava ili neodlučnosti i vaganja šta sejati, još razmišljaju i razmatraju šta je to što će u godini pred nama doneti profit. Iz ekrana samo što ne iskoče promoteri da kažu kako je baš njihov hibrid najbolji.
Od promotera do voditelja kratak je put pa se tako neke firme umesto selekcijom bave TV i video produkcijom. Što naš narod rekao: videla žaba da se konji kuju pa i ona digla nogu!
Nećete pogrešiti samo ako budete sejali više različitih kultura i hibrida, i to na taj način da njihova srazmera može uvek doneti plus u vašem poslovanju. Da se ja pitam, već sada bih razmišljao kako ću sejati pšenicu na jesen, budući da postoji tražnja za kvalitetnom pšenicom koju kupci plaćaju lepo i redovno. Problem je što je kod nas takve pšenice nedovoljno.
Ali nije, naravno, sve tako crno kao što nije ni ružičasto. Idemo u novu sezonu sa novim optimizmom, ali ne mogu da ne odreagujem na jednu od većih gluposti koju sam čuo u poslednje vreme: da Srbija nema stručnjake u sektoru poljoprivrede. Onima koji tako misle poručujem da ih ima, ali ih oni ne vide, i ne mogu ih pronaći jer za isti ili veći novac rade kod drugoga. Imajući u vidu da su angažovali kadrove po preporuci političara sa kojuma su se družili ili „družili čvršće” pa su njihove kadrove i „drage” angažovali na menadžerske pozicije za novac koji se ne nudi ni u mnogo razvijenijim i bogatijim zemljama. Nikom od nas „nestručnih” nije ni palo na pamet da za 2.000 evra idemo da radimo u zemlju gde rat samo što nije ili samo što jeste. Pitam se samo koji je to stručnjak smislio, pre nekoliko godina, da u samoj kampanji šećerne repe promeni ugovore – naravno na štetu seljaka. Školovali smo se da bismo radili u svojoj zemlji, a ako je neko otišao onda je otišao iz ličnih razloga i tamo gde mu je bolje, za tri puta više novca. Ima i onih koji su se zaljubili pa otišli, to je već druga stvar. Oni koji znaju svoj posao mogu da zarade mesečno u Srbiji ponuđeni novac bez problema i odlaska iz svoje zemlje. Mogu da rade i za manje, ali su svoji na svome i to im nije problem! Niti su kupili fabriku za evro niti su je preprodali strancima, nego pošteno i savesno rade i zarađuju. Ko plati više naravno dobije bolje, vazda bilo i ostalo.
Nema dobrog domaćina bez Agrobiznis magazina, a ni našeg magazina bez stručnjaka!
Dipl. inž. Goran Đaković, glavni i odgovorni urednik
Iz sadražaja broja 73:
4. INTERVJU
Branislav Nadimović, ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine
LAKŠE DO SUBVENCIJA
Za dobar plan mladi poljoprivrednici mogu dobiti 1,2 miliona dinara
Razgovarao Goran Đaković
6. KONKURSI
DOBAR PROJEKAT ORGANSKE POLJOPRIVREDE OSVAJA MILION DINARA!
NLB banka je u februaru raspisala konkurs za najbolje projekte iz oblasti proizvodnje i prerade organske hrane – NLB organic. Rok za prijave je 21. april, a pravo učešća imaju svi individualni poljoprivredni proizvođači sa registrovanim poljoprivrednim gazdinstvom, certifikovani ili u procesu certifikacije za organsku proizvodnju. Učešće je omogućeno i proizvođačima koji imaju grupni certfikat i ugovor sa organizatorom proizvodnje.
8. PREDUZETNICE U AGROBIZNISU
PRAVO VREME ZA PRAVO OSIGURANJE PROIZVODNJE VREDNIH DOMAĆINA
Kompanija "Dunav osiguranje", u saradnji sa Udruženjem novinara za poljoprivredu Agropress, i 2017. godine nastavlja s realizacijom edukativnih radionica pod nazivom "Preduzetnice u agrobiznisu". Prva interaktivna radionica u novom ciklusu održana je u Kuzminu, u Sremu, pred pedesetak meštana, poljoprivrednih proizvođača i nosilaca poljoprivrednih gazdinstava. Predstavnici Glavne filijale Srem Kompanije "Dunav osiguranje" predstavili su ponudu Kompanije u oblasti osiguranja poljoprivrede – useva, plodova i stoke, kao i osiguranje imovine.
Piše Jugoslava Smiljković
10. VOĆARSTVO
RADOVI U JAGODNJAKU : UKLANJANJE STAROG LIŠĆA, REZIDBA BOKORA I PREHRANJIVANJE
Uklanjanje starog lišća kod jagode izvodi se u dva navrata – u proleće, pre početka vegetacije i posle berbe, tokom leta, za obnovu bokora.
Piše Suzana Jerkić
12. VOĆARSTVO
RAZMNOŽAVANJE KUPINE OŽILJAVANJEM VRHOVA IZDANAKA
Ožiljavanje vrhova izdanaka je jedan od najvažnijih i najčešće primenjivanih načina razmnožavanja kupine
Piše Nebojša Mladenović
13. PODRŠKA REGISTROVANIM POLJOPRIVREDNIM GAZDINSTVIMA
SPECIJALNA PONUDA BANCA INTESA ZA FINANSIRANJE PROLEĆNE SETVE
Banca Intesa kreirala je specijalnu ponudu kredita za ulaganja u obrtna sredstva kako bi registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima pomogla da obezbede adekvatnu finansijsku podršku za nastupajuće prolećne radove u poljoprivredi.
14. PČELARSTVO
NOZEMA
Nozema (pčelinji proliv) je invazivna zarazna parazitska bolestodraslih pčela koja se najčešće manifestuje u proleće, a zahvata organe za varenje medonosnih pčela. Najčešći prouzrokovač je jednoćelijska praživotinja (protozoa) Nosema apis i cerana. Preventiva je najvažniji metod borbe protiv ove bolesti.
Piše Srđan Zafirović
15. PČELARSTVO
USPEŠNI PROJEKTI - SAKUPLJANJE PČELINJEG OTROVA
Dva projekta vezana za sakupljanje pčelinjeg otrova, a koje sufinansira Razvojna agencija Srbije izuzetno dobro napreduju u realizaciji. Modeli za uređaj za humano skupljanje pčelinjeg otrova i specijalna podnjača za prihvatanje tog uređaja radi postizanja što većeg efekta skupljanja pčelinjeg otrova velike čistoće – praktično su završeni. Predstoje ispitivanja i finalna podešavanja.
Piše Hadži Zoran Jovanović
16. STOČARSTVO
ISHRANA JARADI U PRVOJ NEDELJI ŽIVOTA
Poznato je da ishrana mladunaca u prvim, kritičnim danima života najviše utiče na normalan rast i razvoj. Otuda je za mladu jarad neophodno da se u potpunosti sprovede pravilan postupak ishrane u toku prve nedelje života. Odmah po rođenju, od velikog značaja je da jare posisa prvo majčino mleko poznato kao kolostrum.
Piše Igor Petrović
18. POVRTARSTVO
KALEMLJENJE KRASTAVCA
Kalemljenjem dobijamo biljku sa bržim razvojem korenovog sistema, otpornu na neke značajne bolesti i zemljišne štetočine, smanjujemo uticaj suše, dobijamo raniju berbu, lepše plodove i veći prinos.
Piše Miloš Nikoletić
20. RATARSTVO
KADA JE PRAVO VREME ZA SETVU KUKURUZA
Setvu kukuruza treba otpočeti kada se za to stvore povoljni vremenski uslovi: temperatura zemljišta trebalo bi da bude minimum 8–10°C u setvenom sloju, na dubini 4–6 cm. Ukoliko je zatvaranje brazde i predsetvena priprema obavljena na vreme i kvalitetno, setveni sloj neće oskudevati u vlazi potrebnoj za klijanje i nicanje, bez obzira na to da li je i koliko padavina bilo neposredno pre setve.
Piše Miljan Milojić
22. IZ UGLA VETERINARA
EHINOKOKOZA – PARAZITNA BOLEST
Ehinokokoza je parazitska bolest mesojeda izazvana pantljičarama iz roda Echinococcus i spada u najznačajnije zoonoze. Hidatidoza je infekcija sisara, uključujući ljude, izazvana larvenim oblikom ovih parazita. Ehinokokozu i hidatidozu prate nespecifični simptomi. Klinički znaci koji se zapažaju kod ljudi slični su onima kod tumora na jetri, plućima i mozgu. Hidatidoza domaćih životinja nanosi velike ekonomske štete usled odbacivanja organa zahvaćenih patološkim procesom.
Piše Robert Širtov, doktor veterinarske medicine sci
24. ZAŠTITA BILJA
MERE KONTROLE PROTIV VOĆNE MUŠICE DROSOPHILA SUZUKII
Prema podacima Prognozno-izveštajne službe u zasadima kupina, malina, bresaka i vinove loze, od početka septembra 2016. godine, registrovano je prisustvo i rast broja ulovljenih jedinki voćne mušice (Drosophila suzukii). Tu je i kukuruzna (pamukova) sovica i kukuruzni plamenac.
Pišu Bojan Mijatović i Tamara Mihailović
26. DOGAĐAJI
SAJAM VINA I HRANE U AVIV PARKU: AL' SE KOD NAS DOBRO JELO BAŠ
Agrobiznis magazin, u saradnji sa Aviv parkom Zvezdara, a uz podršku Udruženja novinara za poljoprivredu Agropress, organizovao je trodnevni sajam vina. Na sajmu su učestvovali izlagači iz različitih delova Srbije, sa svojim proizvodima, koje su uspešno prodavali. Bilo je i degustiranja različitih vrsta meda, sireva, raznovrsnih zimnica, slatkiša i veoma kvalitetnih vina i rakija.
Piše Svetlana Kovačević
29. VESTI
POKRAJINA BESPOVRATNO DAJE NOVAC ZA 60 ODSTO UKUPNE VREDNOSTI INVESTICIJE
Na konkursu za dodelu sredstava za sufinansiranje nabavke konstrukcija i opreme za biljnu proizvodnju u zaštićenom prostoru, koji je raspisao Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vojvođanskim poljoprivrednicima biće dodeljeno 80 miliona dinara. Pokrajina bespovratno daje novac za 60 odsto ukupne vrednosti investicije, a poljoprivrednici najviše mogu dobiti 1,8 milion dinara.
Piše Slađana Gluščević
30. RATARSTVO
ALTERNATIVNE ŽITARICE
Često čujemo izraz alternativne žitarice. Mini anketom "šta su alternativne žitarice" u svojoj okolini nisam dobio nijedan tačan odgovor. Zašto je to tako? Da li nas one malo interesuju ili je odgovor da uopšte nismo ni čuli za njih najtačniji i najčešći.
Piše Miloš Nikoletić
32. AGROBIZNIS NA SAJMU U PARIZU
BUDUĆNOST JE POČELA: TRAKTOR BEZ TRAKTORISTE
Na nedavno održanom sajmu poljoprivrede u Parizu, učestovalo je 1.740 izlagača sa pet kontinenata. Sajam je posetilo 240.000 profesionalaca u poljoprivredi, među kojima 23 odsto stranaca, objavljeno je nakon zatvaranja kapije sajma koji se tradicionalno održava u glavnom gradu Francuske, krajem februara, pod nazivom SIMA.
Piše Goran Đaković
35. VESTI IZ SRBIJE
FERRERO TRAŽI JOŠ ZEMLJIŠTA ZA ZASADE LEŠNIKA
NEPOVOLJNA GODINA ZA CENU MALINA
Pripremila Svetlana Kovačević
36. NOVO IZDANJE AGROBIZNIS MAGAZINA
PČELARSKI PODSETNIK
Saveti stručnjaka, iskustva najboljih pčelara, događaji, kalendar radova, zdravlje pčelinjih društava, privredni značaj pčela i još mnogo drugih tema važnih za pčelare
Piše A. M.
36. SELO MOJE LEPŠE OD PARIZA
Leskovice
OVČARSTVO KOD MILIVOJEVIĆA GLAVNI PROFIT
Leskovice su na južnom kraju prostrane Leskovičke visoravni. Selo ulazi duboko u pogranične planine ove oblasti, te je otuda i pravo planinsko selo i najviše naselje u ovoj oblasti. Kroz sredinu sela, u pravcu istoka, pruža se Magleš planina i onda deli selo na dva gotovo jednaka dela Donje i Gornje Leskovice. Smatraju se starim selom, jer se nalaze u spisku hajdučkih sela u Okrugu valjevskom iz 1737. godine kao Leskoviz, kao mesto sa 12 kuća, na tri sata hoda od Valjeva.
Piše Dejan Davidović
38. MANASTIRI
RAJSKI VRTOVI MONAHA GRIŠE
Dokaz srpske kulture vrlo je vidljiv na Skadarskom jezeru, gdje je u 15. vijeku vladala porodica Đurđa Balšića čija je žena bila Jelena, kćer srpskog knjaza i kosovskog mučenika Lazara. Oni su na ostrvima Starčevo, Beška i Moračnik izgradili manastire, a na obalama još i manastire Kom i Vranjina, koje su u narodu prozvane Zetska Sveta gora.
Tekst i fotografije Vidosav Đurđević, Republika Srpska
40. HORTIKULTURA
ZASNIVANJE TRAVNJAKA
Pri planiranju ili samo razmišljanju o lepoj okućnici, svako želi travnjak, pa makar to bila i mala travnata površina. Evo zbog toga nekih korisnih saveta.
Pripremila Svetlana Kovačević
42. SAVETI NUTRICIONISTE
Prolećna ishrana
OČISTITE ORGANIZAM
Mart je mesec kada treba početi da se razmišlja o promeni ishrane, treba napuniti baterije i osloboditi telo od otrova i ponekog suvišnog kilograma. Odličan je period da naše telo prođe kroz proces detoksikacije ili eliminacije otrova, koje smo nakupili tokom zime.
Piše Jasmina Ristivojević Stojanović, strukovni nutricionista dijetetičar
47. LEKOVITO BILJE
BETONIKA - ČELIČNA METLA
Betonika (klas, gusar, čistač, bukvica) raširena je po celoj Evropi, a nalazi se na vlažnim livadama, svetlim prozračnim šumama, na suvim šumskim livadama, sunčanim obroncima i brdskim livadama. Za lek se sakupljaju listovi i koren u vreme cvetanja. Suši se na senovitom i prozračnom mestu.
Pripremila Svetlana Kovačević
48. KAKO TO DRUGI RADE
ŠPANCI - SVETSKI ASOVI U NAVODNJAVANJU ZALIVAJU I VOJVOĐANSKE NJIVE
Firma "Chamsa" i novosadski "Agromondo" postavili trideset pivota – u Perlezu, Staparu, Somboru, Bačkom Brestovcu...
Piše Slađana Gluščević
50. SAVETI
VREME DAVANJA KABASTE HRANE
ŠTA RADITI KAD SE POJAVI ŠUGA
KOJE SU PODLOGE NAJBOLJE ZA TREŠNJU
DOBRO NEGOVAN RASAD PARADAJZA
KORISNE SEMENKE BUNDEVE
Pripremila Svetlana Kovačević
52. KAKO SE PRAVI
Saša i Marina Jovanović iz Svrljiga
OD SUVENIRA DO BIZNISA
Zahvaljujući povećanju broja turista suveniri su počeli da se prodaju sve više. Ranije su bili najpopularniji autentični proizvodi, ručno rađeni, kao što su opančići, liciderska srca, grnčarija, frulica, a danas je veća potražnja za magnetima, privescima, majicama, čokanjima s rakijom, džemom...
Piše Svetlana Kovačević
53. KUĆNI LJUBIMCI
DOBERMAN
Masovna upotreba u policijskoj službi donela je svojevremeno dobermanu i nadimak "žandarski pas". No, on je i više od toga...
Piše Dušan Marinović
54. DOGAĐAJI
Sa 9. Međunarodnog sajMa pčelarstva
JEDNA KOŠNICA NA ŠEST STANOVNIKA
Na beogradskom sajmu, 4. i 5. marta održan je deveti međunarodni pčelarski sajam na kojem se predstavilo 114 izlagača. Kao i svake godine, i ove je bilo kao u košnici. Veliki broj posetilaca i pčelari iz raznih krajeva Srbije došli su da posetie sajam, da kupuju i da se druže. Osim opreme, na sajmu se tradicionalno mogao kupiti med - bagremov, livadski, šumski i lipov, melemi, čajevi, kreme na bazi bilja, sapuni.
Piše Svetlana Kovačević
56. TRADICIJA I OBIČAJI
BROJANICE SE NE MOLE SAME OD SEBE
Brojanice se ne mole same od sebe – one su važno tradicionalno pomoćno sredstvo za molitvu, posebno za svakodnevno molitveno pravilo.
Piše Svetlana Kovačević
57. VESTI
PIROĆANCI ZAŠTITILI KAČKAVALJ
Pirot je zaštitio geografsko poreklo pirotskog kačkavalja, jer je to proizvod sa dugom tradicijom i specifičnim načinom izrade.
58. KUVAMO S LJUBAVLJU
ARGENTINSKI ĆEVAP
Sastojci i kako ga pripremiti…
Pripremila Svetlana Kovačević