Štampani i digitalni broj
AGROBIZNIS MAGAZIN / januar 2018 / Godina IX / Broj 83
Još jedna godina je za nama. Tokom praznika, svako je na svoj način sumirao rezultate. Bilo kakav zbir da je na kraju, svi smo u nekom plusu, jer ćemo i ove godine živeti i raditi.
Redakcija Agrobiznis magazina i ovog puta se potrudila, da vam obezbedi najkorisnije savete iz svih oblasti poljoprivrede, a naročito vam skrećemo pažnju na temu đubrenje vinograda, kao i tekstove namenjene proizvođačima povrća. Ovoga puta, govorimo o proizvodnji zelene salate i tikvica. Koliko nauka ide napred, možete videti iz tekstova prof. dr Brane Radenković, čiji serijal o nanočesticama nastavljamo i u ovom izdanju.
Prvi put, kako bi neki rekli u „novijoj istoriji“, mladi poljoprivrednici dobili su podsticaj od države, njih čak 80 odsto od ukupnog broja, koliko se prijavilo na konkurs. Najviše se novca tražilo za sisteme za navodnjavanje, plastenike i priključne mašine. Efekti ove mere koju je sprovelo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, mogu se očekivati već tokom predstojeće sezone, a da li će sa ovakvom praksom nastaviti, saznaćemo uskoro, kada ministar Nedimović bude saopštio kako planira da utroši budžet namenjen poljoprivredi za 2018. godinu.
Da poljoprivreda postaje sve atraktivnija i zanimljivija, čak i onima koji su se potvrdili u nekim drugim vodama, pokazuju i primeri porodica poznatih pevača, sportista, glumaca... Kako su se u ovome snašli i da li su uspešni čitajte na stranicama vašeg omiljenog časopisa za poljoprivredu i selo, jer znate i sami...
Nema dobrog domaćina bez Agrobiznis magazina
Dipl. inž. Goran Đaković, glavni i odgovorni urednik
Iz sadržaja broja 83:
4. AKTUELNO
NEDIMOVIĆ: 667 REŠENJA ZA MLADE POLJOPRIVREDNIKE
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović je krajem decembra 2017. godine u Novom Sadu, obraćajući se mladim poljoprivrednicima, koji su dobili sredstva po konkursu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, naglasio da je ponosan na činjenicu da su konkurisali poljoprivrednici iz cele Srbije. "Odobreno je 667 rešenja za mlade poljoprivrednike do 40 godina starosti i isplaćeno je oko 460 miliona dinara", rekao je ministar Nedimović i dodao da je najviše sredstava usmereno ka voćarstvu, povrtarstvu i stočarstvu.
5. AKTUELNO
MALINA OD PROBLEMA DO REŠENJA
Stručnjaci smatraju da su najveći problemi u proizvodnji maline u Srbiji nastali pre svega zbog velikog uticaja nepovoljnih vremenskih činila. Među ključnim problemima se navode i kvalitet sadnog materijala, osetljivost svežih plodova na neadekvatan transport, skladištenje i čuvanje. Problem predstavlja i nedostatak novca u vreme otkupa, kao i neblagovremena isplata proizvođačima, neracionalno organizovanje otkupa i prodaje na svetskom tržištu.
6. AKTUELNO
Novogodišnje iznenađenje od resornog ministarstva
MLADI POLJOPRIVREDNICI ODLIČNO PROŠLI NA KONKURSU DRŽAVE
Nov program subvencionisanja mladih poljoprivrednika, doneo je podsticaje, na koje su mogli da računaju punoletni mladi poljoprivrednici - nosioci komercijalnih porodičnih poljoprivrednih gazdinstva i mladi preduzetnici, koji su na dan podnošenja prijave na konkurs imali navršenih 18, a najviše 40 godina. Kako se navodi, podsticaji su utvrđeni u procentualnom iznosu od vrednosti realizovane investicije u skladu sa zakonom, kojim se uređuju podsticaji u poljoprivredi i ruralnom razvoju, odnosno posebnim propisom kojim se uređuje raspodela podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju.
8. AKTUELNO
IZLAZAK I MALIH PROIZVOĐAČA NA TRŽIŠTE
Mali tradicionalni proizvođači mesa i mleka u Srbiji moći će da na potpu- no bezbedan i legalan način izađu na tržište, bilo da se radi o prodaji robe sa kućnog praga, lokalnim pijacama i marketima ili teritoriji cele države, zahvaljujući novousvojenom pravi- lniku, izjavio je sredinom decembra meseca 2017. godine ministar poljo- privrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović.
10. VOĆARSTVO
BOLESTI I ŠTETETOČINE DUNJE
Dunju napada više bolesti iz grupe mikoza i bakterioza. Najčešće su: monilija (trulež plodova), pegavost lišća, pepelnica dunje, posmeđivanje lišća i bakterijska plamenjača. Kako je navela prof. dr Evica Mratinić, u priručniku koji se odnosi na tehnologiju proizvodnje dunje, iako važi za jednu od otpornijih voćnih vrsta, nije je lako sačuvati od bolesti i štetočina.
Piše Goran Đaković
12. VOĆARSTVO
LEŠNIK: BERBA, SUŠENJE I ČUVANJE
Kako je navodi prof. dr Evica Mratinić, u priručniku koji se odnosi na tehnologiju proizvodnje leske, kako svi plodovi na stablu/žbunu ne sazrevaju istovremeno, berbu leske je poželjno vršiti u dva navrata, naročito, ako se obavlja mašinski, pomoću tresača. Prerano obrani plodovi gube na kvalitetu, jer im je manji radman, jezgra je smežurana i postaje žilava. Najbolji kvalitet plodova imaju u punoj zrelosti, kada se povećava količina oleinske kiseline, od koje zavisi aroma.
14. DOGAĐAJI
Festival kratkog podvodnog filma
NAJLEPŠI PODVODNI DELOVI SVETA
"Nečujno 5" je festival kratkog podvodnog filma koji se organizuje već petu godinu za redom, u organizaciji Asocijacije ronilačkih instruktora i velike podrške Doma omladine Beograda, gde se manifestacija i održala, početkom oktobra 2017. godine. Prikazani su kratki filmovi u trajanju do 12 minuta, iz najlepših podvodnih delova sveta, koje ni ne možete da zamislite da postoje. Pored filmova, tom prilikom predstavljena je i takmičarska izložba podvodnih fotografija...
16. AKTUELNO
Poljoprivredni proizvodi sa Peštera
ZAŠTIĆENI I BLIŽE EVROPSKOM TRŽIŠTU
Evropska unija i Vlada Švajcarske podržale su brendiranje tri tradicionalna poljoprivredna proizvoda po kojima je Peštersko-sjenička visoravan poznata, što će osim garancije kvaliteta potrošačima, proizvodima dati dodatu vrednost i biće konkurentniji na tržištu
18. DOGAĐAJ
Sajam nacionalnih manjina
"SLOŽNI MOZAIK SRBIJE"
Kancelarija za ljudska i manjinska prava Vlade Republike Srbije, organizovala je drugi Sajam posvećen nacionalnim manjinama pod nazivom "Složni mozaik Srbije", a kojim se i obeležava 10. decembar – Međunarodni dan ljudskih prava
19. Marekting
MALI OGLASI
20. RATARSTVO
PRIHRANA OZIME PŠENICE
Prihrana fosforom i kalijumom se ne preporučuje zbog njihovog neznatnog premeštanja u dubinu, pa koren ostaje na površini, što smanjuje otpornost na poleganje i sposobnost korišćenja vode iz dubljih slojeva
Piše Violeta Veličković
22. STOČARSTVO
NAJČEŠĆI UZROCI NEPLODNOSTI KRUPNIH PREŽIVARA
Plodnost je sposobnost grla da pravilno izražavaju polni nagon, da se u periodu estrusa blagovremeno osemene, da ostanu steona i da daju potomstvo. Ako dođe do poremećenosti, farmeri treba da zatraže veterinarsku intervenciju. Naravno, na uspešan tok oplodnje u velikoj meri utiču pravilna ishrana i nega.
Piše Predrag Perić
24. MEHANIZACIJA
ČUVANJE PRIKOLICA I RASIPAČA MINERALNOG ĐUBRIVA
Prikolice su izuzetno važne u procesu poljoprivredne proizvodnje, kako sa aspekta sigurnog i blagovremenog prevoza poljoprivrednih proizvoda, tako i sa aspekta bezbednosti. Posle završene sezone, prva mera je čišćenje i pranje od biljnih ostataka i zemlje, posebno rubova na stranicama, gde je moguće zadržavanje vlage.
Piše Željko Lazić
25. MEHANIZACIJA
ČUVANJE MAŠINA I TRAKTORA U ZIMSKOM PERIODU
Opšte je poznato da vlaga i prljavština ubrzavaju oksidaciju metala i prouzorkuju njihovo brže propadanje. Sve mašine u toku zimskog perioda treba da budu uskladištene u zatvorenom, suvom i tamnom prostoru. Dakle, mašine se mogu ispravno čuvati samo u hangarim, garažama, šupama, tremovima i drugom prostoru koji je namenjen za tu svrhu.
Piše Željko Lazić
26. POLJOPRIVREDNICI U POSETI ČEŠKOJ REPUBLICI
Jovica Stefanović
POLJOPRIVREDA JE MOJ ŽIVOT
Nikola Pivić
ZADOVOLJAN SAM KVALITETOM SVOGA STADA
Živorad Pavlović
OD POLJOPRIVREDE SE MOŽE ŽIVETI
29. KONJARSTVO
OD HOBIJA DO ZARADE
Kao specifičan vid stočarstva, konjarstvo je atipično u odnosu na druge grane stočarstva. Naime, za razliku od drugih vrsta domaćih životinja koje se gaje radi dobijanja proizvoda koji prvenstveno služe za ljudsku ishranu, cilj gajenja i držanja konja je najčešće u sportske svrhe i radi zabave. Još ponegde se teške rase konja koriste za radove u poljoprivredi, ali to je zanemarljivo. Nabrojaćemo samo rase kao što su: peršeron, štajerska, nonijus...
Piše Goran Joksić
30. DOGAĐAJ
DOMAĆE VINO I RAKIJA NA "VIKENDU DOBROG UKUSA"
Agrobiznis magazin u saradnji sa AVIV PARKOM na Zvezdari, a uz podršku Udruženja novinara za poljoprivredu „AGROPRESS”, organizovao je sredinom decembra meseca Sajam hrane i pića "Vikend dobrog ukusa" u TC AVIV PARK.
32. NOVOGODIŠNJI BAZAR
AVIV PARK ZVEZDARA
34. NANOTEHNOLOGIJA
VRSTE NANOČESTICA
Pišu dr Brana Radenković-Damnjanović, dr Armin Tomašič i dr Silvestra Kobal
36. POVRTARSTVO
Povrće bogato vitaminima
TIKVICE
Hranljivi sastojci iz tikvica imaju brojna povoljna dejstva na zdravlje: magnezijum pomaže u snižavanju pritiska, vitamini C i A sprečavaju razvoj ateroskleroze, hranljiva vlakna utiču na snižavanje holesterola, kao i na čišćenje toksina iz debelog creva. Tikvice su dobar izvor vitamina C i A, mangana, kalijuma, bakra, magnezi- juma, fosfora, selena, hranljivih vlaka- na, folata i ribo avina.
38 VINOGRADARSTVO
VINOGRAD - VREME I NAČIN ĐUBRENJA
Kako bismo pravilno planirali i u pravo vreme obavljali agrotehničke mere i mere zaštite, neophodno je poznavanje biološkog ciklusa vinove loze. Iako se biološki ciklus završava zrenjem i berbom grožđa, to ne znači da radovi u vinogradu prestaju. Izreka "da vinograd traži slugu, a ne gospodara", potvrđuje svoju tačnost činjenicom, da ni posle berbe za vinogradare nema odmora.
Piše Dragoljub Glišić
40. PČELARSTVO
VRSTE PČELINJEG MEDA
Lipov, bagremov, cvetni, lavandin, kestenov, šumski, glogov i suncokretov med imaju svoje zajedničke ali i različite karakteristike po kojima se i prepoznaju. Evo kako da ih razlikujemo...
Piše Željko Pavlović
42. ZADRUGARSKE STRANE
ZADRUGARSTVO U BRDSKO-PLANINSKIM PODRUČJIMA
Piše Nikola Mihailović, predsednik Zadružnog saveza Srbije
44. POZNATI U AGROBIZNISU
PEVAČICA LEPA BRENA I NJEN SUPRUG BOBA ŽIVOJINOVIĆ - Proizvode kvalitetna vina
ZVONKO BOGDAN, pevač - Od vina stvorio brend
NENAD JEZDIĆ, glumac - Peče šljivovicu
UROŠ TRIPKOVIĆ, košarkaš - Bere borovnice
DARKO MILIČIĆ, košarkaš - Uložio novac u jabuke
VOJIN ĆETKOVIĆ I SLOBODA MIĆALOVIĆ, glumci - Proizvode organsku hranu
MIROSLAV ĐUKIĆ, fudbalski trener - Podigao zasad lešnika
ĐORĐE MARIĆEVIĆ, kik-bokser - Podigao zasad pod malinom
46. LEKOVITO BILJE
Tropska biljka
VANILA
Mirišljave mahune vanile plod su jedne vrste orhideje, takozvane penjačice, koja raste u tropskim šumama Srednje Amerike i jedina je orhideja čiji su plodovi jestivi. Postoji čak 150 vrsta vanile, a danas se koriste samo dve vrste - Bourbon i Tahitian vanila. Njena upotreba u kulinarstvu je poznata od davnina, a zbog neodoljivog mirisa pronašla je svoju primenu u kozmetičkoj i farmaceutskoj industriji.
47. LEKOVITO BILJE
LOVOR - LEKOVITA I ZAČINSKA BILJKA
Lovor je višegodišnja zimzelena biljka iz porodice lovora. Najviše je rasprostanjena na području Mediterana. Ra- ste u formi žbuna, sa duguljastim listovima dužine oko 10 cm. Lovor cveta sitnim plavobelim do žutim cvetovi- ma. Plod je koštunica, crne boje, koja sadrži samo jednu semenku.
48. SPECIJALNO DIGITALNO IZDANJE AGROBIZNIS MAGAZINA
LEKOVITO I ZAČINSKO BILJE
49. designLAB
DIZAJN I NJEGOV UTICAJ
Kakav je i koliki značaj dizajna, može se razumeti iz reči profesora Roberta Hejsa koji je, još 1991. godine, nagovestio njegov veliki značaj u poslovnom životu sveta i tom prilikom posebno naglasio da ulaganje u dizajn sopstvenih proizvoda i usluga nije trošak već pre svega - dobra investicaja.
Piše Dejan Vukelić
50. SAVETI
ZAŠTITA VOĆA OD NISKIH TEMPERATURA
KVARENJE VINA
PROIZVODNJA ZELENE SALATE U PLASTENICIMA
52. KUĆNI LJUBIMCI
MENTALITET I NARAV PSA
Šta je to temperament psa? I kako proceniti njegovu narav od koje, pokazuje iskustvo, zavisi njegovo opšte ponašanje i "pogled na svet"?
Piše Dušan Marinović
54. HORTIKULTURA
Zimska cvetnica
CIKLAMA
Ciklama je sobna biljka koja svojim cvetovima ulepšava dom od novembra do aprila meseca. Uspešna nega ciklame počinje već prilikom kupovine. Zato je potrebno da izaberete biljku, koja ima zdrave listove i mnogo pupoljaka.
55. KAKO SE PRAVI
SnowyS Art
UNIKATNI PREDMETI OD DRVETA
U toplini svog doma, Snežana Soković iz Beograda, od naplavnog morskog drveta (ono što je more izbacilo na obalu) i starog gvozđa, pravi unikatne predmete, pre- poznatljive i jedinstvene na teritoriji Srbije.
56. TRADICIJA I OBIČAJI
Sveti Trifun
ZAŠTITNIK VINOGRADA I POLJSKIH USEVA
Srpska pravoslavna crkva i vernici 14. februara slave Svetog Trifuna, zaštitnika iskrene ljubavi svih hrišćana
Piše Milica Lukić
57. AKTUELNO
KAMENJE KOJE "RASTE"
I dok se nekim poljoprivrednicima u Srbiji zalomilo da im na njivama s proleća raste drago kamenje, drugi muku muče sa uklanjanjem bezvrednog, koje im samo prouzrokuje štetu.
Piše Milica Lukić
58. KUVAMO S LJUBAVLJU
BAKLAVA SA SUVIM ŠLJIVAMA I LEŠNICIMA
Evo recepta kako napraviti ovaj specijalitet...
POKLON AGROBIZNIS MAGAZINA
VELIKI ZIDNI KALENDAR ZA 2018. GODINU
.......
Agrobiznis magazin (16.1.2018)