Štampani i digitalni broj
AGROBIZNIS MAGAZIN / febraur 2018 / Godina IX / Broj 84
Srpska poljoprivreda je na prekretnici razvoja, mogućnost korišćenja podsticajnih sredstava EU iz IPARD fonda, nešto veći agrarni budžet i podrška mladima, samo su neke od tema koje smo, ovim povodom, razmatrali sa ministrom Branislavom Nedimovićem. Otvaranje Nacionalne referentne laboratorije, za koju se mislilo da je otvorena (više ministara, više puta najavljivalo je i obećavalo da će to učiniti ili su navodno otvarali), skromno i bez ikakve pompe, počela je sa radom. Uzorci mleka se već analiziraju.
Sa druge strane treba se prilagođavati, primenjivati nova znanja, stečena u zemlji i inostranstvu. U ovom broju značajna pažnja posvećena je svim sektorima i aktuelnim radovima. Od toga, kako da prepoznate polni žar i steonost goveda, do proizvodnje leske, jabuke, dunje i drugih voćaka.
Posebnu pažnju skrećem vam na temu solitarnih pčela, o kojima se malo zna, a mogu biti izuzetno korisne, naročito u voćarskoj proizvodnji. Za kvalitetno oprašivanje 1 ha voćnjaka pod jabukama, potrebno je 3 - 5 košnica sa oko 60.000 do 100.000 radilica medonosne pčele. Poznato je da biljke oprašuju insekti, neke druge životinje i vetar. Oko 80 odsto biljaka oprašuju razne vrste insekata. Među njima, najefkasniji oprašivač je dobro poznata medonosna pčela - Apis mellifera. Takođe, postoje i brojne druge vrste tzv. solitarnih divljih pčela, zatim bumbari, mnogi leptiri, muve i druge vrste, koje posećuju cvetove biljaka i vrše oprašivanje. Opširnije na stranama koje slede.
Malina je zahtevna voćna vrsta i poslednjih godina izraženo je neplansko, pa čak i „stihijsko“ povećanje proizvodnih površina. Često se sadi na lokalitetima koji ne zadovoljavaju njene zahteve po pitanju agro-ekoloških, tehničko-organizacionih i socio-ekonomskih činilaca. Planiraju se i podižu zasadi na neadekvatnim tipovima zemljišta, nepovoljnoj nadmorskoj visini i ekspoziciji. Konstantno je prisutan i problem sadnica iz rodnih zasada, koje su neproverenog zdravstvenog stanja. O ovoj temi razgovarali smo sa prvim čovekom Instituta za voćarstvo u Čačku.
Nema dobrog domaćina bez Agrobiznis magazina
Dipl. inž. Goran Đaković, glavni i odgovorni urednik
Iz sadržaja broja 84:
4. INTERVJU
BRANISLAV NEDIMOVIĆ: PODRŠKA MLADIM POLJOPRIVREDNICIMA I OVE GODINE, STOČARIMA VIŠE NOVCA
Pred početak nove poljoprivredne sezone, kada je u pitanju biljna pro- izvodnja, ali i posle jednog, slobodno možemo reći istorijskog događaja, konačnog otvaranja državne referentne laboratorije, razgovaramo sa ministrom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislavom Nedimovićem.
Razgovarao Goran Đaković
8. VOĆARSTVO
MALINE IZ EPRUVETE
Kvalitetna, ukusna, sočna malina jedan je od domaćih proizvoda po kojima smo postali poznati širom sveta. Popularnost ovog voća kulminirala je pre tri godine, kada smo po proizvodnji takozvanog crvenog zlata zauzeli lidersku poziciju. Ipak, velika zainteresovanost i sve brojniji zasadi ubrzo su naišli na probleme. Prodavac sadnica postao je svako ko je u tom poslu video priliku da zaradi, pa je i kvalitetnog roda bilo sve manje. Na sreću dobrih i iskusnih voćara, ali i svih domaćina koji žele da to postanu, Ministarstvo poljoprivrede odlučilo je da preuzme problem u svoje ruke i sačuva ugled i ponos sprskog malinarstva. Desna ruka na tom putu biće mu Institut za voćarstvo iz Čačka.
Piše Ivana Lilić
10. POVRTARSTVO
CVEKLA - ELIKSIR ZDRAVLJA
Cvekla (Beta vulgaris ssp.vulgaris var.vulgaris) je korenasto povrće, koje bi s obzirom na njene nutritivne vrednosti i značaj za poboljšanje zdravstvenog stanja trebalo da ima značajan udeo u ishrani ljudske populacije. Skoro da nema dijete ili recepta za popravljanje zdrastvenog stanja, a da u njoj nema cvekle, ili njenih prerađevina. Najčešće je to sok. Iskustva govore da je sok od cvekle, pored lekova, bio česta preporuka i lekara. Iako može da ima ukus zemlje, to je samo privremeno i kratkotra- jno. Korist cvekla je mnogo veća.
Piše Miloš Nikoletić
12. VOĆARSTVO
NAJČEŠĆE GAJENE SORTE DUNJE KOD NAS
Dunja se u Srbiji proizvodi na oko 1.600 hektara, što je više nego pre 10 godina, ali i manje nego osamdesetih. Najveći proizvođači ovog voća su u okolini Blaca, Aleksandrovca i Kraljeva. Iako je posle Španije, Srbija sa 13.000 tona godišnje najveći proizvođač dunja u Evropi, potražnja na srpskom tržištu je veća od ponude. To je prostor za intenziviranje proizvodnje dunja, ali i izvoz prerađevina od tog voća. Najzastupljenije sorte dunja kod nas su leskovačka, vranjska i morava.
Piše Svetlana Kovačević
14. VOĆARSTVO
LESKA - ĐUBRENJE U PRAVO VREME
Leska se uglavnom gaji u vinogradarskoj zoni, odnosno u aridnim rejonima, koji se odlikuju manjom količinom padavina, kako u toku godine, tako i u toku vegetacije. Takvi padavinski uslovi gajenja leske, određuju i način održavanja zemljišta u njenom zasadu.
Piše Svetlana Kovačević
16. SITNE ŽIVOTINJE
NIKOLA JANČIĆ - MLADI UZGAJIVAČ KUNIĆA
Nikola Jančić, iz Sremske Mitrovice, učenik je prehrambeno šumarsko-hemijske škole, smer poljoprivredni tehničar. Bavi se uzgojem sitnih životinja i pravi razne mesne proizvode. Sa uzgojem sitnih životinja počeo je sa sedam, a kuniće uzgaja u poslednjih šest godina. Prvi kunić mu je bio mešanac. Mešanci su dobri za meso i ukras, s obzirom na to da su dosta otporni. Nešto kasnije je nabavio bečko plave kuniće i trenutno uzgaja i njih, a i mešance. Kako nam ističe Nikola, trenutno na svojoj farmi ima ukupno 60 kunića, a planira i da proširi proizvodnju na ukupno 150.
Piše Goran Đaković
17. ZEMLJORADNIČKA ZADRUGA KONOPLJA
CBD ULJE - INDUSTRIJSKA KONOPLJA
Jedna od najintrigantnijih biljaka na ovim prostorima svakako je industrijska kono- plja, koja, bez obzira na razne predrasude, nikada nije bila zabranjena.
18. RATARSTVO
RANA PROLEĆNA SETVA RATARSKIH KULTURA
Piše Miloš Nikoletić
20. ZAŠTITA BILJA
Vreme je za zaštitu
DOBRA PREVENTIVA POLA POSLA
Dobra zaštita voćaka je pola posla u poljoprivredi. Ako se to uradi na vreme, neće biti problema kasnije. Po svemu sudeći, ova zima je blaga i mnogi radovi su započeti, jer vremenske prilike to dozvoljavaju. Zimski pregledi voćaka izvode se u vremenu mirovanja vegetacije (novembar-mart). Pregledaju se jednogodišnje, dvogodišnje, a vrlo često i trogodišnje grančice i rodni kolači.
Piše Svetlana Kovačević
22. ŽENE U AGROBIZNISU
ULOGA ŽENE NA SELU JE IZUZETNO VAŽNA
Veliki broj sela u Srbiji je opusteo i ima sela koja više nemaju nijednog stanovnika. Mahom su to sela u brdsko-planinskim područjima. Odlaskom žena, selo postaje zapušteno pa ne ostaje ni tračak nade za opstanak kulture, tradicije...
Piše Danijel Grujić
24. STOČARSTVO
BERLIN - ZELENA NEDELJA 2018.
Agrarni stručnjaci brinu za budućnost čovečanstva - da li će biti dovoljno za sve?
26. STOČARSTVO
FARMNET
Farmnet je servis poljoprivrednih proizvođača koji ima za cilj povećanje obima proizvodnje i konkurentnosti kroz jedinstven informacioni sistem. Podiže transparentnost u nabavci, proizvodnji i a poljoprivrenih proizvođača. Uz to, Farmnet je besplatna informaciona platforma koja je dostupna svim prozvođačima podjednako.
Piše Goran Đaković
28. VOĆARSTVO
RIZICI U PROIZVODNJI KRUŠKE I SORTIMENT
Prema podacima prof. dr Zorana Keserovića, ukupne površine pod kruškom su u 2012. godini bile 7.343 ha. U strukturi voćarstva Srbije kruška, u poslednje četiri godine, ima proizvodnju od 69.000 tona, što Srbiju stavlja na deseto mesto u Evropi. Prosečan prinos je oko 7.49 t/ha.
Piše Goran Đaković
29. VESTI
• FORMIRANO PČELARSKO DRUŠTVO "BIJELJINA"
• STIŽU SUBVENCIJE ZA RATARE, MOGUĆE I JEFINIJE GORIVO
30. VOĆARSTVO
ZASNIVANJE MLADOG ZASADA JABUKE
Uz odgovarajuću pripremu zemljišta jabuka može dati dobre rezultate i na nešto težim zemljištima
Piše Danijel Grujić
32. AKTUELNO
KONTROLA MLEKA
Laboratorija za ispitivanje i kontrolu kvaliteta mleka počela je sa radom i to kroz monitoring proizvodnje mleka na celoj teritoriji Republike Srbije. Cilj monitoringa, kao obaveznog dela procesa akreditacije, biće utvrđivanje kvaliteta kod primarnih proizvođača, kako bi se uz dodatne edukacije i rad sa njima unapredila proizvodnja mleka u Republici Srbiji. Monitoring mleka koji se realizuje, biće potpuno besplatan. Direkcija za nacionalne referentne laboratorije (DNRL) očekuje dobijanje akreditacije za laboratoriju do kraja godine, zahvaljujući čemu će od 2019. godine, visina iznosa premija za litar mleka biti isplaćivana prema klasi kvaliteta.
33. DOGAĐAJ
ŠAMPIONIMA PIJACA URUČENA PRIZNANJA ZA IZUZETAN DOPRINOS U SNABDEVANJU GRAĐANA BEOGRADA
Ivan Sočo, direktor JKP "Gradske pijace", uručio je krajem januara priznanja dugogodišnjim poljoprivrednim proizvođačima, "Šampionima pijaca", za izuzetan doprinos u snabdevanju građana Beograda kvalitetnim i zdravstveno ispravnim domaćim poljoprivrednim proizvodima.
34. RATARSTVO
KAKO ELIMINISATI NAJSLABIJU KARIKU I OSTVARITI VEĆI PRINOS
Piše Dušan Jankov, magistar poljoprivrednih nauka zadužen za unapređenje proizvodnje duvana i saradnju sa poljoprivrednicima u kompaniji Japan tobako Internešenal iz Sente
36. designLab
DIZAJN PROCES
Kako se stiže do nekog konkretnog dizajn rešenja koje god da je ono, na primer, dizajn ambalaže?
Piše Dejan Vukelić
37. INTERVJU
SENAD MAHMUTOVIĆ
JAČANJE SARADNJE SA TURSKOM
U skladu sa unapređivanjem ekonomske saradnje između Republike Srbije i Republike Turske, koju su inicirali predsednici Aleksandar Vučić i Taib Erdogan, posebno u oblasti spoljnotrgovinske razmene poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, na poziv Ministra poljoprivrede Ahmeda Fakibabe delagacija Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, predvođena državnim sekretarom Senadom Mahmutovićem, bila je gost 13. Međunarodnog poljoprivrednog sajma u gradu Izmiru od 1. do 4. februara.
38. STOČARSTVO
KAKO SE UVOZE ŽIVOTINJE U SRBIJU
Uvoz, odnosno provoz (tranzit) pošiljki životinja, proizvoda životinjskog porekla, hrane životinjskog porekla, hrane za životinje, sporednih proizvoda životinjskog porekla i pratećih predmeta vrši se na osnovu "Rešenja o utvrđivanju veterinarsko sanitarnih uslova za uvoz ili za provoz pošiljaka", koje izdaje Ministarstvo poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, Uprava za veterinu, u skladu sa članom 124. Zakona o veterinarstvu.
40. AGROBIZNIS PREPROUČUJE
TRI RAZLOGA DA POSETITE KOVAČICU
Kovačica, na prvi pogled, ne izgleda ništa drugačije od većine naseljenih mesta u Vojvodini. Ali…
42. ZADRUGARSKE STRANE
OCENA ZADRUŽNOG SAVEZA SRBIJE O STANJU U ZADRUGARSTVU NA OSNOVU AKTIVNOSTI I RADA NA TERENU
Piše Nikola Mihailović
44. ŽIVINARSTVO
PROIZVODNJA ŽIVINSKOG MESA IMA POTENCIJALA U SRBIJI
Živinarstvo kao linija stočarske proizvodnje, omogućava da se, u relativno kratkom vremenskom periodu, dobiju značajne količine proizvoda, jaja i mesa
Piše Danijel Grujić
46. LEKOVITO BILJE
ODLIČAN DIURETIK - VILINO SITO
Čaj od korena vilinog sita je odličan diuretik, povoljno utiče na rad bubrega i bešike, bolesti žučne kese
Piše Svetlana Kovačević
47. CVEĆE
VESNIK PROLEĆA - KROKUS
Lukovice krokusa se sade na sunčana i delimično senovita mesta
Piše Svetlana Kovačević
48. TRADICIJA I OBIČAJI
OTVOREN PRVI MUZEJ GUSALA BLIZU RAŠKE
- Ovo je prvi otvoren muzej gusala u Srbiji. Čak ga u Londonu ima, a od danas i ovde. Ovo nije moj muzej, ovo je muzej svih nas Srba - kaže Slavko Arsović Lićo iz selo Gnjilica kod Raške, malom gradiću na obali Ibra
Piše Svetlana Kovačević
50. PČELARSTVO
PČELINJAK JE OGLEDALO PČELARA
Mladi pčelar Ljubiša Radojković, iz Kamenova kod Petrovca na Mlavi, preporučuje šta sve treba raditi u pčelinjaku u zimskom periodu ali ne zaboravlja da kaže i da je ovo idealan period za sopstveno stručno usavršavanje
Piše Danijel Grujić
51. PČELARSTVO
KORIŠĆENJE SOLITARNIH PČELA VOĆARICA ZA POVEĆANJE PRINOSA
Poznato je da biljke oprašuju insekti, neke druge životinje i vetar. Oko 80 odsto biljaka oprašuju razne vrste insekata. Među njima, najefikasniji oprašivač, je dobro poznata medonosna pčela - Apis mellifera. Takođe, postoje i brojne druge vrste tzv. solitarnih divljih pčela, zatim bumbari, mnogi leptiri, muve i druge vrste, koje posećuju cvetove biljaka i vrše oprašivanje. Poslednjih nekoliko decenija, sve je manje društava medonosne pčele, posebno posle unošenja iz Azije u Evropu grinje - pčelinjeg krpelja, (Varroa jacobsoni) koji je ubrzo potom praktično desetkovao broj pčelinjih društava.
Piše prof. dr Ljubodrag Mihajlović, stručni konsultant DOO "VISAN"
54. KUĆNI LJUBIMCI
GDE KUPITI ŠTENE
Kome verovati? I kako nabaviti kvalitetno štene? I da li je rodovnik (pedigre) dovoljna garancija da će kupljeno štene, kad odraste, biti zaista vrhunski pas?
Piše Dušan Marinović
56. KAKO SE PRAVI
SPECIJALITETI MESA IZ NAŠIH KRAJEVA
Kako se pravi poznati sudžuk, baranjska kobasica , slovački i petrovački kulen? I na šta valja posebno obratiti pažnju?
Piše Goran Đaković
58. KUVAMO S LJUBAVLJU
BRESKVICE
Kako pripremiti ovaj sjajan slatkiš? Evo recepta…
Piše Nadica Kolarević
.......
Agrobiznis magazin (17.2.2018)